cenkcuda
A place where you need to follow for what happening in world cup

Galatasaray Maçı izle

0 3

Galatasaray Bu akşam Tuzlaspor ile karşı karşıya gelecek. Maç yayını canli olarka bein sport ve matbet tv ile bedava verilecek. Maç akşam 20 :45 te yayınlanacak.

Ülkemizin en çok taraftara sahip olan takımı olan Galatasaray webaslan. Dünden bugune galatasaray tarihi en ilginç anılara ve gelmiş geçmiş en ilgin transferlere sahip. Metin oktayların geçtiği, Armaların ruhuna adanmış kişiler diyebileceğimiz bir resital şöleni.

Metin Oktay Belgeseli

Galatasaray

Tarih 1 Ekim Türk spor tarihinin öncü takımlarından biri olan Galatasaray bir sonbahar gününde kuruldu. Adını Galatasaray Lisesi’nden (Mektebi Sultani) alan kulüp bakın nasıl kuruldu? İşte Sarı-kırmızılı ekibin kuruluş hikayesi…

İşte Galatasaray’ın tarihi


Devlet adamı yetiştirmek amacıyla II. Beyazıt tarafından 1481’de kurulan mektep, adını kurulduğu bölgeden alır ve “Galata Sarayı” olarak anılmaya başlar. Okul modern konumuna 1 Eylül 1868’de Sultan Abdülaziz döneminde kavuşur. Okulun yeniden yapılanmasıyla birlikte, Türkiye’de de gerçek anlamıyla ilk sportif çalışmalar başlamış olur ve okulda Beden Eğitimi dersi jimnastikçi ‘Monsieur Curel‘ tarafından eğitim programına konur.


Bu atılımlar gerçekten bir devrim niteliği taşıyor. Curel, modern aletler eşliğinde çalıştırdığı öğrencileri sportif açıdan geliştirirken, onlar için Kağıthane’de bir idman Bayramı düzenler. Yıl 1870’tir. Bu etkinlikte başarı gösteren sporcular değişik ödül ve madalyalar kazanır ve yarışmaların sonunda öğrencilere “kuzulu pilav” verilir. Bu da, sonraki yıllarda bir başka geleneğin başlangıcını oluşturur.

Türk olmayan takımları yenmek


Galatasaray Spor Kulübü‘nün kurucusu Ali Sami Yen, “Ellinci Yıl” kitabında kuruluş öyküsünü şöyle anlatır: “1 Teşrin 1905’te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum Mehmet Ata beyin dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray’da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. İlk müteşebbisler oyuna ve mücadeleye meyyal arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil…gibi gençlerdi.

Mektepde tahsilde bulunan Bulgar ve Sırp talebesinden çevik ve kuvvetli olanlar da bize iltihak etmişlerdi. Asım’ı muhasebeciliğe, Cevdet’i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de Reis olmuştum. Asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakda mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım.

Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken, domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. Yani o zaman Reisliğe ve diğer vazifelere payeyi, en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci Reisliği formaları yıkadığı için almıştı.

“Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.”

Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace (Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varıldı. Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan “Galata Sarayı efendileri”diye söz etmelerinden doğduğunu yazar. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler ve “Adımız Galata Sarayı olsun” derler.

Webaslan GS Tv

Galatasaray haberlerini webaslan sitesinden izleyebilirsiniz.

Galatasaray Fenerbahçe

Gs Maçı canli izle Matbet tv

Galatasaray Arsenal Uefa maçı tam versiyonu

Galatasaray Transfer
Galatasaray Haberleri
Fenerbahçe Galatasaray
Galatasaray Transfer Son Dakika
Fatih Terim
Galatasaray Real Madrid
Gs Bjk
Galatasaray Benfica
Galatasaray Transfer Haberleri
Fb Gs
Gs Fb Maçı
Galatasaray Son Dakika
Gs Başakşehir Maçı
Serdar Aziz
Galatasaray Transfermarkt
Galatasaray Haberleri Son Dakika
Muslera
Emre Akbaba
Fotomaç Galatasaray
Bjk Gs
Gs Tv
Luyindama
Galatasaray Fikstür
Fenerbahçe Galatasaray Maçı
Alan Carvalho
Kayserispor Galatasaray
Fanatik Galatasaray
Gs Sözlük
Benfica Galatasaray
Galatasaray Spor Haberleri

Leave A Reply

Your email address will not be published.